Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 66

-Куманово 13

-Штип 13

-Прилеп 2

-Тетово 20

-Струга 7

-Битола 1

-Охрид 7

-Крива Паланка 1

-Кочани 1

-Пробиштип 1

-Свети Николе 3

-Кичево 6

-Ресен 12

Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Штип, еден од Тетово, еден пациент од Охрид и еден од Ресен.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од:

-Скопје 47

-Штип 13

-Прилеп 1

-Тетово 3

-Струга 2

-Велес 1

-Охрид 3

-Кавадарци 1

-Гевгелија 2

-Кочани 1

-Пробиштип 1

Досега во земјата се направени вкупно 55.735 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5595, бројката на оздравени пациенти е 2166, на починати е 265, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3164.

Leave a Reply

Top