Сок за подобрување на крвната слика – Витаминска „бомба“ за крвта

Направете вкусен и здрав сок кој е одличен за добра крвна слика.

Еве што ви е потребно и како да го направите:

СОСТОЈКИ:

  • 1,5 кг цвекло
  • 1 кг моркови
  • 2 кг јаболка
  • 4 лимони
  • 250 гр мед

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА И УПОТРЕБА:

  1. Се рендаат цвеклото, јаболката и морковите, се додава сечениот лимон и мед и се остава вака смесата да отстои 24 часа.
  2. Процедете ја смесата низ газа и ставете ја во стаклено шише, а потоа во фрижидер.
  3. Пијте секое утро по една лажица.

Leave a Reply

Top