Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 17

-Куманово 6

-Штип 6

-Прилеп 2

-Тетово 7

-Струга 3

-Велес 2

-Битола 3

-Охрид 2

-Кавадарци 1

-Гостивар 5

-Гевгелија 3

-Струмица 2

-Крива Паланка 1

-Кочани 3

-Македонски Брод 2

-Пехчево 3

-Берово 1

-Делчево 13

-Свети Николе 4

-Кичево 5

-Неготино 1

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од:

-Скопје 24

-Куманово 31

-Штип 8

-Тетово 3

-Гостивар 8

-Пробиштип 1

-Берово 6

-Виница 2

-Делчево 3

Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090, бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238.

Но причината не е во заболените, туку што границата на починати оди надоле. Починатите не се веќе 60+, иако секој човечки живот е вреден.

Сликата може да содржи: текст

Leave a Reply

Top