Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 54

-Куманово 1

-Тетово 3

-Велес 4

-Кавадарци 2

-Гостивар 7

-Крива Паланка 1

-Кочани 3

-Виница 2

-Делчево 1

-Свети Николе 2

Починати се 3 лица, пациенти од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

-Скопје 44

-Куманово 5

-Прилеп 7

-Тетово 3

-Битола 2

-Кавадарци 1

-Гостивар 3

-Гевгелија 3

-Струмица 6

-Крива Паланка 1

-Кочани 7

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 1

-Берово 2

-Валандово 2

-Виница 3

-Свети Николе 3

-Кичево 2

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 209.349 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21193, бројката на оздравени пациенти е 16397, на починати е 800, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3996.

 

Leave a Reply

Top