Блумберг инвестира уште 15 милиони долари во кампањата на Бајден во Охајо и Тексас

Американскиот милијардер Мајк Блумберг одлучи да инвестира дополнителни 15 милиони долари. Вложува во промоција на демократскиот претседателски кандидат Бајден во државите Охајо и Тексас.

Блумберг, поранешниот градоначалник на Њујорк, веќе вложи 100 милиони долари од своето богатство. Блумберг сака да му помогне на Бајден да го добие американскиот претседател Доналд Трамп на изборите на 3 ноември во сојузната држава Флорида.

Тој одлучи да одвои дополнителни 15 милиони долари откако ги виде резултатите од истражувањето. Истражувањето го спроведе неговата политичка организација.

До пред неколку недели се сметаше дека Трамп скоро сигурно ќе ги победи и Тексас и Охајо. Тоа се земјите во кои победи на изборите во 2016 година кога стана претседател.

Сепак, во последните недели од кампањата, Бајден ја намали разликата во овие две земји, а анкетите предвидуваат близок резултат.

Демократите ќе го критикуваат управувањето на Трамп со кризата предизвикана од епидемијата на коронавирус со реклами во Тексас и Охајо, за кои Блумберг издвојува пари.

Во Охајо ќе има и реклами за промовирање на планот на Бајден за нови инвестиции.

Во фокусот на кампањата во Соединетите држави се мал број федерални држави кои всушност одлучуваат за исходот на изборите заради спецификите на американскиот изборен систем.

Како се добива победникот на избори?

Победникот на изборите не се одлучува според вкупниот број гласови на ниво на целата земја. Победник е тој кој освоил поголем број на т.н гласачи што кандидатите ги добиваат во секоја од 50-те сојузни држави и во областа Колумбија. Победник на изборите е кандидатот кој ќе освои најмалку 270 од 538 гласачки тела ( електори ).

 

 

Leave a Reply

Top