Турција револтирана на Шарли Ебдо

Поради последната насловна страница на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, Турција е револтирана. Турција најави дека ќе ги преземе сите „правни и дипломатски чекори“.

На насловната страница се гледа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во маица и долна облека со лименка пијалоци во раката.

Покрај него е жена на која Ердоган и гледа под хиџаб, откривајќи и го задникот.

Заедно со карикатурата насловена „Ердоган е многу смешен приватно“, има и текст изнесен од турскиот лидер: „Ох, пророк“.

Ниту една религија или вредности не се свети за францускиот весник, напиша портпаролот на Ердоган на Твитер.

„Го осудуваме овој најодвратен обид за ширење културен расизам и омраза. Турскиот потпретседател Фуат Октај ја повика меѓународната заедница да го крене својот глас против „овој срам“.

„Не можете да залажувате никого криејќи се зад слободата на мислата“, напиша тој на Твитер.

Турскиот провладин сатиричен весник „Мисвак“ објави серија цртани филмови на кои се прикажани францускиот претседател Емануел Макрон и Шарли Ебдо.

Ердоган викендов рече дека Макрон треба да посети психијатар. Париз потоа го покани својот амбасадор во Анкара на консултации.

Цртаните филмови, кои муслиманите ги сметаат за богохулни, беа објавени во знак на солидарност со Самуел Пати, францускиот професор, кој беше обезглавен на 16 октомври, откако на час покажа карикатури на пророкот Мухамед.

Макрон рече дека Пати е „убиен затоа што исламистите ја сакаат нашата иднина“ и посочи дека Франција ќе се бори за секуларизмот и нема да се откаже од карикатури.

Тој исто така рече дека ќе ги удвои своите напори да ги спречи конзервативните исламски верувања да ги загрозат француските вредности.

На почетокот на неделата, Ердоган повика на бојкот на француските производи. Иранското министерство за надворешни работи во вторникот го повика францускиот полномошник за наводно навредување на исламскиот пророк Мухамед.

 

Leave a Reply

Top