Која ќе биде првата дама на САД: Меланија или Џил

Актуелната американска прва дама Меланија Трамп е критикувана за сè – од изговорени зборови до стил на облекување. Понекогаш таа дури и не изгледа фасцинирана од животот во Белата куќа. Но, 50-годишната Словенка, првата американска прва дама , може да го продолжи својот престој во источното крило на Белата куќа.

Доналд и Меланија Трамп позитивни на Ковид-19 - Expres.mk

Џил Бајден е добро запознена со светлата на политичката сцена. Ако нејзиниот маж победи, таа ќе продолжи да работи како професорка.

Џил е мајка, баба и жена карпа што го турка Бајден напред по трагедијата што го погоди пред скоро пет децении. Незамисливо е тоа што му се случи на Бајден во 1972-ра година – неговата сопруга и ќерка загинаа во сообраќајна несреќа. Тој остана сам со два сина кои беа повредени.

Продолжува конвенцијата на демократите за кандидат за претседател на САД

Додека создаваше семејство, Бајден заработи две магистерски студии. Таа исто така има докторат по образование и сега предава во Вирџинија.

Бајден гласаше во Делавер заедно со сопругата – МИА

Двојката оттогаш ги помина неговите две неуспешни претседателски кандидатури, осум години за потпретседател и смртта на неговиот син Бо по битката со ракот.

Бајден стана втора дама во 2009-та година, кога нејзиниот сопруг стана потпретседател за време на мандатот на Барак Обама.

Leave a Reply

Top