УДАРНА ВЕСТ: ФАТЕНИ ВО ИЗБОРНА КРАЖБА: Гласовите на Доналд Трамп ги давале на Џо Бајден (Видео)

Претседателот Доналд Трамп издејствува повторно броење на гласовите во Мичиген, каде што смета дека има низа нерегуларности. Секако дека направената грешка ги  „искриви резултатите од гласањето“ во корист на демократите.

Прелиминарните резултати во округот Антрим покажаа „голема победа“ на демократскиот предизвикувач, кој доби повеќе од 3.000 гласови, во 98 проценти од избирачките места. Трамп освои 4000 гласа во тој округ во 2016 година.

Официјалните претставници на локалните избори одлучија да спроведат делумно пребројување на гласовите. Пребројувањето покажа дека Трамп има предност во округот од скоро 2.500 гласови.

Претседателката на Републиканската партија во Мичиген, Лора Кок, одржа прес конференција. На пресот покрена прашања во врска со наводниот „неуспех“ на изборниот софтвер користен во 47 области во Мичиген.

„Во округот Антрим, сите гласачки ливчиња мора да бидат преброени, а окрузите кои го користат овој софтвер мораат внимателно да ги прегледаат резултатите“, рече таа.

Софтверот „Elekšn sors“ кој го користи округот Антрим, а програмата првично беше обвинета за неточни резултати. Сепак, претставници на изборните области велат дека зад проблемот стои „човечкиот фактор“. Објаснуваат дека  дека мала промена во гласачкото ливче веројатно довела до погрешни пресметки.

Детроит „Detroit fri pres“ објави дека проблемите се резултат на човечки и софтверски грешки.

Одборот на државни службеници во Мичиген во моментов ја проверува целосната ревизија на гласачките ливчиња во областа. Антрим не е единствената област во Мичиген што известува за проблеми со броењето. Во округот Оукленд, дефект на компјутерот погрешно ја пресмета победата на кандидатот на демократите, иако републиканецот беше прогласен за победник во петокот.

Трамп првично водеше во Мичиген. Во средата наутро, претседателот имаше предност од околу 1,3 поени до 83 проценти од вкупните гласови, а Бајден сега има предност од 3 поени.

Leave a Reply

Top