Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 627

-Куманово 73

-Дебар 1

-Штип 37

-Прилеп 98

-Тетово 72

-Струга 17

-Велес 55

-Битола 51

-Охрид 57

-Кавадарци 40

-Гостивар 84

-Гевгелија 11

-Струмица 30

-Крива Паланка 10

-Радовиш 9

-Крушево 8

-Кочани 34

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 2

-Валандово 8

-Виница 20

-Делчево 6

-Кратово 2

-Свети Николе 11

-Кичево 10

-Ресен 13

-Неготино 11

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти од:

-Скопје 398

-Куманово 50

-Дебар 8

-Штип 21

-Прилеп 28

-Тетово 41

-Струга 18

-Велес 38

-Битола 28

-Охрид 44

-Кавадарци 29

-Гостивар 23

-Гевгелија 12

-Струмица 59

-Крива Паланка 8

-Радовиш 9

-Крушево 2

-Кочани 19

-Пробиштип 8

-Демир Хисар 6

-Пехчево 1

-Берово 4

-Валандово 9

-Виница 8

-Делчево 17

-Кратово 2

-Свети Николе 15

-Кичево 18

-Ресен 4

-Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.

 

Leave a Reply

Top